Dedykowane nawigacje samochodowe


Nawigacja samochodowa to dla coraz większej rzeszy użytkowników aut bardzo ważny element wyposażenia pojazdu. Branża automotive już dawno dostrzegła potrzebę konsumentów i zarazem potencjał tkwiący w rozmaitych rozwiązaniach nawigacyjnych. Dziś nawigacja to integralna część wielu modeli aut, a my skupimy się na jej dedykowanych rozwiązaniach.

Nie taka krótka historia

Dla niektórych może to się okazać sporym zaskoczeniem, ale początki nawigacji samochodowej sięgają lat 60 XX wieku. Podobnie jak w przypadku wielu urządzeń oraz rozmaitych gadżetów, jej korzenie wywodzą się z Japonii. Twórcą pierwszej nawigacji samochodowej był Hidetsugu Yagi, choć wówczas było to propozycja dla wojska i na tle dzisiejszych rozwiązań dość prymitywna. Prawdziwy rozkwit przypadł na lata 80 ubiegłego stulecia, gdy Honda, Nissan czy Toyota wprowadzały coraz więcej komercyjnie dostępnych systemów nawigacyjnych.  Z czasem także europejskie koncerny wprowadziły nawigację samochodową do swojej oferty, a pionierami na tym polu okazało się zwłaszcza BMW oraz Audi. Tyle rysu historycznego, a teraz przejdźmy do meritum naszego premierowego wpisu na blogu.

Dedykowana, czyli jaka?

Użytkownicy nawigacji samochodowej mogą się zastanawiać: „czy ta moja jest dedykowana czy może nie? I co to w ogóle znaczy?”. Wyjaśnienie jest dosyć proste. Nawigacje dedykowane tworzy się z myślą konkretnym modelu auta i są one zawsze wbudowane w panel samochodu, tworząc z nim integralną całość. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, takie rozwiązanie ułatwia kierowcy bieżące korzystanie z systemu nawigacyjnego. Moduł nawigacji dedykowanej zapewnia o wiele więcej rozwiązań i możliwości niż zwykłe wyznaczanie trasy lub wskazywanie lokalizacji poprzez GPS. Bardzo często zawiera on radio, odtwarzacz multimediów (w tym oczywiście filmów) i zestaw głośnomówiący. Jeśli ktoś zechce przejrzeć Internet, to dedykowane systemy nawigacyjne w wielu przypadkach zapewnią mu tę możliwość.

Kluczowe różnice

Nawigacje dedykowane mogą różnić się od siebie systemami operacyjnymi oraz innymi parametrami.  Oczywiście najpopularniejsze stosowane OS-y to Windows i Android. Podobnie jak w komputerach, dosyć istotnym atrybutem każdej nawigacji dedykowanej jest pamięć operacyjna. Niewystarczająca jej ilość może spowodować, że nasza nawigacja nie będzie miała możliwości odczytania nowych map. Oczywiście pamięć można dokupić, ale lepiej już od razu zadbać o optymalną dla naszych potrzeb ilość RAM-u. Poszczególne systemy nawigacji dedykowanej różnią się również między innymi ilością i rodzajem dostępnych map.

Zakup prowadzący prosto do celu

Nawigacja dedykowana to zdecydowanie bardziej wygodne oraz dużo lepiej prezentujące się pod względem czysto wizualnym rozwiązanie. Nabycie takiego systemu powinno być jednak przemyślane pod kątem naszych potrzeb, które są zawsze kwestią dość indywidualną. Na szczęście, dostępnych rozwiązań jest bardzo wiele, można by rzecz na każdą kieszeń i na każdy… model auta. A zatem, określ swoje priorytety względem dedykowanej nawigacji samochodowej, a potem to już ona poprowadzi Cię jak po sznurku praktycznie do każdej destynacji.

Powiązane posty