Klapa bagażnika inteligentnie sterowana


Inteligentne systemy otwierania i zamykania klapy bagażnika to nowy element usprawniającej modyfikacji samochodów osobowych. Czterdzieści lat temu na polskich drogach niemałą furorę robiły bagażniki kultowego obecnie fiata 125p, których klapy otwierano szybkim pociągnięciem dźwigni znajdującej się przy siedzeniu kierowcy. Dziś można to wspominać z nostalgią, gdyż elektronika skutecznie wypiera rozwiązania mechaniczne i oferuje mnóstwo nowych, interesujących pomysłów.

Tak to się zaczęło

Bagażniki samochodowe są niemal tak stare jak same auta. W większości modeli z przełomu XIX oraz XX wieku rolę bagażnika stanowił przymocowany z tyłu samochodu kufer. I zresztą stąd wzięła się amerykańska nazwa bagażnika, czyli “trunk”. Z czasem konstruktorzy decydowali się na projekty, w których bagażnik był już integralną częścią pojazdu. Początkowo otwierano je oraz zamykano kluczykiem (jeszcze poprzez zamek) lub w przytoczony wcześniej sposób mechaniczny, czyli poprzez dźwignię z linką. Współczesne bagażniki najczęściej otwierane i zamykane są wraz z pozostałymi drzwiami auta poprzez zamek centralny. Jednak w XXI wieku pojawiły się jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania, do których zaliczamy zautomatyzowane klapy bagażnika.

No i klapa… cichutko domknięta

A zatem, czym charakteryzuje się taki system? Przede wszystkim mamy dzięki niemu możliwość sterowania klapą za pomocą kluczyka. I nie chodzi tu wyłącznie o możliwość otworzenia lub zamknięcia klapy, lecz również ustawienia jej w wybranej przez siebie wysokości. Inteligentny system posiada również przycisk otwierający klapę umieszczony przy kierownicy oraz właśnie na tylnej klapie. Dodatkową funkcjonalnością jest tzw. ciche domykanie klapy, dzięki czemu unikamy irytującego wielu kierowców oraz pasażerów trzaskania, które jest charakterystyczne dla samochodów pozbawionych inteligentnego systemu otwierania i zamykania klapy. Innym przydatnym rozwiązaniem jest funkcja unikania przeszkód, a za absolutny hit uchodzi możliwość zainstalowania czujnika ruchu, dzięki któremu mamy możliwość otwierania klapy ruchem nogi, gdy nasze ręce są zajęte, co często zdarza się przy okazji większych zakupów.

Pełna kontrola, pełna satysfakcja

Montaż inteligentnego systemu otwierania i zamykania klapy nie wymaga ingerencji w instalację auta, co jest jego sporą zaletą. Kierowca ma pełną kontrolę nad sterowaniem klapą i może używać do tego kluczyka bądź przycisków. System dostosowany jest do wybranych modeli, a to oznacza, iż przyciski umieszczane są w miejscach fabrycznie do tego dostosowanych. Tego rodzaju rozwiązania mają zapewniać funkcjonalność, prostotę w obsłudze oraz pełnię bezpieczeństwa dla użytkownika. Urządzenie można łatwo zainstalować w wielu autach, od uchodzących za luksusowe Mercedesy, BMW czy Lexusy po VW,FordyorazPeugeouty i wiele innych. Montaż jest bardzo łatwy, a ułatwia go obrazkowa instrukcja dołączana do każdego egzemplarza. Wiemy już, co należy zrobić, aby uniknąć głośnej klapy i cieszyć się kolejnym nowoczesnym oraz przydatnym rozwiązaniem dla samochodów osobowych. Przyjemność z posiadania samochodu to nie tylko jazda, ale także stosowane w autach fascynujące rozwiązania.

Bài viết liên quan