Uniwersalne radio samochodowe, czyli wszystko w jednym


Samochody mknące po szosach powoli zamieniają się w małe „centra dowodzenia”. Spędzamy w nich coraz więcej czasu, a nasze wymagania rosną. Kierowcy poszukują rozwiązań, które zapewnią im możliwość szybkiego przełączania potrzebnych w danej chwili funkcji. Takim właśnie urządzeniem jest uniwersalne radio samochodowe.

Gra muzyka i nie tylko

Historia radia ma już dobrze ponad sto lat, lecz do dziś wiele osób spiera się komu przypisać autorstwo tego wynalazku. Nicola Tesla czy Guglielmo Marconi? Spór trwa już bardzo długo, a obaj panowie mają zarówno liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Na szczęście w przypadku wykorzystania tego wynalazku w branży samochodowej nie ma aż takich dylematów. Po raz pierwszy na większą skalę w swoich samochodach radio umieścił Ford w modelu A. Było to na początku lat 30 XX wieku, a cena samego odbiornika radiowego wynosiła 20-25% całkowitego kosztu auta! Wówczas była to nie lada gratka, współcześnie zestaw radiowy znajduje się na wyposażeniu praktycznie każdego pojazdu. Obecnie radio samochodowe to już nie tylko urządzenie do słuchania muzyki, ale uniwersalne i wielofunkcyjne urządzenie multimedialne, dzięki któremu mamy możliwość korzystania z ogromnej palety udogodnień.

Multimedialne multum rozwiazań

Urządzenia multimedialne przeznaczone dla aut posiadają wbudowany cyfrowy procesor dźwięku, dzięki czemu jakość fonii osiąga najwyższe możliwe standardy. Co więcej, technologia cyfrowego przetwarzania dźwięku optymalizuje wydajność głośników. Sprzęt ten można zamontować praktycznie w każdym pojeździe, który dysponuje kieszenią Din-2. Dzięki systemowi operacyjnemu Android mamy możliwość dostępu do różnego rodzaju aplikacji, w tym także do nawigacji samochodowej oraz wielu bardzo dokładnych i przydatnych map. Aplikacje z telefonu mogą również znaleźć się w multimedialnym radiu, od YouTube poprzez Facebook, na poczcie internetowej kończąc. I to wszystko w zasięgu ręki. A jeżeli ktoś się znudzi, to może po prostu obejrzeć sobie film, gdyż DVD również jest elementem wyposażenia urządzenia multimedialnego. Zestaw głośnomówiący wydaje się przy tym standardem, ale warto o nim także nadmienić. W zasadzie liczba możliwości jest niemal nieograniczona, a chętni mogą podłączyć do uniwersalnego radia także kamerę cofania lub tuner DVB-T.

Radio, mapa i w drogę 

Czasy, gdy radio zapewniało nam jedynie muzykę oraz dostęp do różnego rodzaju audycji odeszły w niepamięć. Dziś samochodowy odbiornik radiowy to mnogość rozmaitych funkcji, które sprawiają, że podczas podróży autem czujemy się niemal jak w domu. Włączone radio, trasa wyznaczona za pomocą nawigacji, a my w pełni zrelaksowani możemy ruszyć do celu naszej podróży. I jak tu nie poczuć się królem szos?